christmas-1817782_1280

Jak wigilia to koniecznie w rodzinnym gronie

Święta Bożego Narodzenia, tak się składa, że w kalendarzu wypadają jedynie raz do roku. Tak się też składa, że najważniejsza jest wówczas wigilia, pomimo, że wcale nie jest to dzień narodzin Pana Jezusa, a jedynie dzień to wydarzenie poprzedzający. W każdym razie w katolickiej wierze najważniejsza dla wszystkich jest oczywiście wigilijna kolacja złożona obowiązkowo z dwunastu potraw. Na stole musi być wszystko pięknie podane. Wśród potraw muszą być obecne talerze z kapustą z grochem, grzybami, pierogi no i oczywiście ryby, czyli najczęściej chodzi o karpia. Każdy, kto ma tylko przywiązanie do świątecznej tradycji zostawia również przy stole jedno wolne miejsce. Wiąże się to z koniecznością niesienia pomocy bliźniemu. Jeśli ktoś potrzebujący zastuka w wigilię do drzwi to religia chrześcijańska nakazuje taką osobę do domu wpuścić. Ciekawe, swoją drogą, ile osób by realnie wpuściło na przykład bezdomnego na domową wigilię. Wolne miejsce to nie jedyna tradycja związana z wigilią. Pod obrusem zostawia się również trochę sianka, dzięki czemu symbolizuje się oddanie ubóstwu, w jakim przyszedł na świat Pan Jezus. Takie sianko, w zależności od miejsca, w którym się go używa, ma też inne właściwości. Ale w Polsce prawdziwa wigilia ma jedną bardzo ważną cechę. Przy wigilijnym stole i pięknej choince gromadzą się całe rodziny. Rodziny, które po prostu chcą w tym wyjątkowym dniu być razem i podzielić się opłatkiem przy wspólnej wieczerzy.

I tu przechodzimy do sedna sprawy i tego tekstu, napisanego o tym ważnym katolickim święcie. Trzeba podkreślić, że święta to czas, który poświęcamy najbliższym i oddajemy się całkowicie wszystkiemu, co wiąże się z rodzinnymi więziami i relacjami. W ten jeden dzień wszyscy godzą się ze sobą a rodzinne zwady tracą diametralnie na znaczeniu. Wtedy właśnie wigilia nabiera znaczenia takiego, jakie powinna mieć w naszej religijnej tradycji. Zgoda, wspólne biesiadowanie i szczęście dla wszystkich – to przecież podstawowe wartości, jakie mają nasze polskie święta. Każdy chciałby takie przeżywać, ale nie wszyscy mogą. Niektórzy nie mają już bliskich, nie mają rodzin i są samotni. I właśnie dla takich ludzi powinniśmy przygotować miejsce przy świątecznym stole. Prawdziwa polska wigilia to taka, którą spędza się całą rodziną. Im większa rodzina przy świątecznym stole tym lepiej i tym radośniej. I to jest właśnie takie typowo polskie przeżywanie świąt. Do dziadka i babci zwalają się wszyscy najbliżsi bo tak wszystkim najlepiej, kiedy całą rodziną są ze sobą razem. Babcie i dziadkowie oczywiście bardzo lubią szykować święta u siebie, a w wielu polskich rodzinach jest tak, że nie wyobrażają sobie starsze pokolenia, ażeby wigilia mogła się odbywać u młodszego pokolenia. Ale każdy dom rodzinny ma swoje inne tradycje a te z kolei wywodzą się z regionów, które się zamieszkuje. To wszystko sprawia, że święta wigilijne są wyjątkowe i niepowtarzalne, bo wszyscy się spotykają i raz do roku znajdują dla siebie sporo czasu.

W Polsce wigilijne kolacje przygotowywane są już na kilka dni przed świętami. Przecież niektóre świąteczne potrawy wymagają odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego stworzenia od podstaw. W wielu rodzinach goście na święta zjeżdżają się już dzień wcześniej i wszyscy razem przygotowują wigilijne posiłki, dzięki czemu najstarsze pokolenia w rodzinach są trochę odciążone od przygotowań. Magia świąt w każdym polskim domu jest inna, ale w każdym wigilia wygląda bardzo podobnie. Nie może się obyć bez podzielenia się opłatkiem i bez złożenia sobie świątecznych życzeń. W tych z kolei bardzo często się zapominamy i życzymy innym tego, czego sami byśmy chcieli a niekoniecznie tego, co chcieliby Ci, którym właśnie życzenia składamy. W każdym razie można z całą pewnością napisać, że nie ma to jak wigilia po polsku, pełna magii i blasku pierwszej gwiazdki, za którą przez okno wyglądają wszystkie dzieci. Tak się zawsze dzieciom opowiadało, że jak będzie pierwsza gwiazdka to pod choinką gwiazdka zostawi prezenty. Te z kolei zawsze przygotowywane były już wcześniej a potem skrzętnie chowane tak, żeby żadne dziecko ich wcześniej nie znalazło. W niektórych rodzinach jest naprawdę mnóstwo osób i wtedy takie święta są najpiękniejsze, bo wspólne, radosne i rodzinne. A przecież często w życzeniach, które się otrzymuje od znajomych i przyjaciół można przeczytać życzenia rodzinnych świąt. I takie właśnie są te Nasze polskie święta. Spędzane w rodzinnym gronie.


Dodaj komentarz